Čo je prechodný pobyt

Štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý plánuje na území SR napríklad pracovať, podnikať, študovať, môže byť (po splnení zákonom ustanovených podmienok a na základe predloženej žiadosti) udelený prechodný pobyt.

Prechodný pobyt môže polícia udeliť na jeden z uvedených účelov:

  1. podnikanie;
  2. zamestnanie alebo sezónne zamestnanie;
  3. štúdium;
  4. osobitné činnosti (lektorská, športová, umelecká a dobrovoľnícka činnosť, činnosť akreditovaného novinára, poskytnutie zdravotnej starostlivosti, stáž a pod.);
  5. výskum a vývoj;
  6. zlúčenie rodiny;
  7. plnenie služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl;
  8. osoba s priznaným postavením Slováka žijúceho v zahraničí;
  9. osoba s priznaným dlhodobým pobytom v inom členskom štáte Únie.

Povolením na prechodný pobyt je aj modrá karta. 

Na udelenie prechodného pobytu neexistuje právny nárok.

Podrobnosti o jednotlivých typoch prechodného pobytu nájdete v Infokartách MIC.

O prechodný pobyt treba vždy požiadať osobne, s výnimkou prípadu zlúčenia rodiny, kedy za bezvládneho žiadateľa môže žiadosť podať cudzinec, s ktorým žiada zlúčenie rodiny. Žiadosť o udelenie prechodného pobytu podáva cudzinec osobne v zahraničí na zastupiteľskom úrade SR akreditovanom pre štát, ktorý vydal cestovný doklad žiadateľa, alebo v ktorom má žiadateľ bydlisko. Zastupiteľský úrad SR, ktorý žiadosť prijal, vykoná so žiadateľom osobný pohovor za účelom predbežného posúdenia žiadosti.

Žiadosť o udelenie prechodného pobytu možno podať aj na oddelení cudzineckej polície, ak:

  1. sa žiadateľ na Slovensku zdržiava na základe platného povolenia na pobyt v SR alebo EÚ,
  2. sa žiadateľ na Slovensku zdriava na základe platného schengenského víza na účel sezónneho zamestnania,
  3. sa žiadateľ na Slovensku zdržiava na základe udeleného národného víza (musí žiadať o udelenie prechodného pobytu na ten účel, ktorý deklaroval pri udelení národného víza; okrem žiadosti o udelenie prechodného pobytu na účel štúdia, osobitnej činnosti alebo výskumu a vývoja),
  4. ak ide o cudzinca, u ktorého sa vízum nevyžaduje,
  5. ak ide o cudzinca, ktorému bolo poskytnuté dočasné útočisko,
  6. ak ide o držiteľa osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí alebo
  7. ak ide o cudzinca s udeleným tolerovaným pobytom (podľa § 58 ods. 1 písm. a) až c) alebo ods. 2)

Prechodný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny po dobu jeho platnosti oprávňuje legálne sa zdržiavať na území Slovenska, cestovať do zahraničia a vracať sa na Slovensko.

Prechodný pobyt môže byť prvýkrát udelený na rôzne dlhý čas v závislosti od účelu pobytu. V prípade štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý žiada o prechodný pobyt na účel:

Prechodný pobyt sa udeľuje len na konkrétny účel, ktorý treba dokladovať pri podaní žiadosti. Ak trvá účel pobytu a cudzinec naďalej spĺňa podmienky na pobyt, môže mu cudzinecká polícia prechodný pobyt obnoviť a to aj opakovane. Avšak, ak sa zmení účel pobytu, na ktorý bol udelený prechodný pobyt, musí štátny príslušník tretej krajiny požiadať o zmenu účelu prechodného pobytu (ide o novú žiadosť o prechodný pobyt).