МИГРАЦИОННЫЙ ИНФОРМАЦИОННЫЙ ЦЕНТР MOM

Бесплатные консультации и услуги

Умови працевлаштування в Словаччині для біженців, осіб з тимчасовим притулком або осіб, які шукають притулку (міжнародного захисту) з України

Як громадянин/ка України, я маю право перебувати в Словаччині за безвізовим режимом 90 днів. Я не зобов’язаний/на негайно подати заяву за будь-якою формою міжнародного захисту чи тимчасового притулку, але я зобов’язаний/на повідомити адресу місця перебування до поліції у справах іноземців протягом 3 робочих днів після в’їзду.

A) Протягом мого безвізового перебування (90 днів), я не можу працювати, вести бізнес чи мати медичну страховку.

Б) Якщо мені надано тимчасовий притулок (odídenec):

  • я можу працювати повний або неповний робочий день, або за угодою про роботу, яка виконується поза трудовими відносинами, але не можу займатися підприємницькою діяльністю;
  • як працівник, я застрахований/на у державній медичній страховій компанії, якщо я отримую хоча б мінімальну заробітну плату, інакше маю право лише на надання невідкладної медичної допомоги;
  • я можу працювати лише на території Словацької Республіки.

B) Якщо мені надано притулок (міжнародний захист) або додатковий захист (біженець):

  • я можу працювати повний або неповний робочий день, або за угодою про роботу, що виконується поза трудовими відносинами, і можу займатися підприємницькою діяльністю;
  • мені не потрібен спеціальний дозвіл на роботу;
  • я застрахований/на у державній медичній страховій компанії;
  • я можу працювати і займатися підприємницькою діяльністю лише на території Словацької Республіки.

Г) Якщо я подав/ла заяву про надання притулку (міжнародного захисту):

  • під час надзвичайної ситуації в Україні я та мій чоловік/моя дружина можемо працювати повний або неповний робочий день, або за угодою про роботу, що виконується поза трудовими відносинами, але я не можу займатися підприємницькою діяльністю (це стосується навіть тих випадків, коли я не громадянин/ка України, але з батьком/матір’ю неповнолітнього громадянина України);
  • як працівник я застрахований/на у державній медичній страховій компанії, якщо я отримую хоча б мінімальну заробітну плату, інакше маю право лише на надання невідкладної медичної допомоги;
  • я можу працювати лише на території Словацької Республіки.

Пошук роботи

Шукати пропозиції по роботі я можу через перевірені портали праці, де також є спеціальний розділ для людей з України:

Якщо мені потрібна порада та підтримка щодо орієнтації на ринку праці, щодо безкоштовних курсів словацької мови, або фінансовий внесок на курс перепідготовки, знайти більше інформації я можу на веб-сайті Міграційного інформаційного центру МОМ.

Мінімальна заробітна плата становить 750 євро брутто на місяць.

Середня заробітна плата в Словаччині становить 1403 євро брутто на місяць. Знайти середню зарплату за посадою на якій хочу працювати, можу на порталі platy.sk.

Необхідні документи

Роботодавець зобов’язаний повідомити, що працевлаштовує іноземця, тому я надаю йому такі документи:

А. якщо у мене є тимчасовий притулок, роботодавець зробить копію мого закордонного паспорта (якщо у мене немає паспорта, будь-якого документа, що посвідчує особу) та довідки про тимчасовий притулок (довідку про допустиме перебування);

Б. якщо мені надано притулок (міжнародний захист) або додатковий захист,  роботодавець зробить копію мого закордонного паспорту, закордонного документа іноземця або паспорта іноземця та дозволу на проживання;

В. якщо я подав/ла заяву про надання притулку (міжнародного захисту), роботодавець зробить копію моєї заяви на надання притулку (міжнародного захисту).

Для працевлаштування в Словаччині в більшості випадків додаткові документи не потрібні. Виняток становлять переважно професії, для яких необхідно здобути певну освіту, так звані регульовані професії. Додаткову інформацію щодо визнання дипломів мені наддасть «Центр визнання документів про освіту». Довідка про відсутність судимості, необхідна для виконання роботи в державних установах або для здійснення педагогічної діяльності, можу замінити офіційною заявою (čestným vyhlásením).

Небезпечні практики

Я повинен бути обережним:

  • якщо хтось пропонує мені роботу без точної інформації про назву компанії, місця роботи, виду діяльності чи заробітної платні;
  • якщо хтось пропонує мені роботу і просить віддати закордонний паспорт;
  • якщо роботодавець не дає мені підписати трудовий договір або трудовий договір складено мовою, яку я не розумію;
  • якщо хтось пропонує мені роботу, де надають лише житло та харчування;
  • якщо агентство з працевлаштування пропонує мені роботу і хоче, щоб я заплатив за їх послуги.

Якщо у мене виникли сумніви щодо пропозиції роботи або мені потрібна порада, я звертаюся:

  • Національна гаряча лінія з питань торгівлі людьми 0800 800 818 (безперервно)
  • Міжнародна організація з міграції МОМ 0907 787 374

Якщо я хочу дізнатися більше про те, як безпечно шукати роботу і не стати жертвою торгівлі людьми, сайт safe.iom.sk також доступний для мене українською мовою.

Інша корисна інформація також в інформаційній листівці Міністерства праці.

Якщо роботодавець не виплачує мені заробітну плату, не дотримується умов трудового договору чи іншим чином порушує трудовий кодекс, я можу звернутися до відповідної інспекції праці або звернутися за безкоштовною юридичною допомогою:

Права працівників

На ринку праці маю ті ж самі права, що й громадянин ЄС/ЄЕЗ, і тому я маю право:

  • на мінімальну заробітну плату - 750 євро брутто (прибл. 649 євро після сплати внесків на медичне та соціальне страхування та податків);
  • на відпустки тривалістю 20 днів у календарному році (25 днів, якщо мені більше 33 років або буде в поточному році);
  • на надбавки за роботу в нічний час – 1,724 євро/год., у суботу – 2,155 євро/год. або в неділю 4,310 євро/год.;
  • на надбавку на харчування, якщо я працюю більше 4 годин протягом дня, в іншому випадку роботодавець зобов'язаний забезпечити харчування в закладі громадського харчування;
  • на відпочинок тривалістю 30 хвилин, якщо робоча зміна триває більше 6 годин;
  • на медичне страхування, яке забезпечить мені безкоштовне лікування в державних закладах (за деякі роботи додатково доплатити) та ліки за призначенням лікаря (частина оплачується пацієнтом);
  • на соціальне страхування, що дозволяє мені отримувати частину заробітної плати (55% денної заробітної плати) на випадок непрацездатності (більше 10 днів).

Припинення трудових відносин

Випробувальний термін може бути узгоджений максимум на 3 місяці. Протягом цього часу я можу негайно припинити роботу без пояснення причини. Так само і мій роботодавець. Припинення роботи не впливає на право мого перебування в Словаччині.

Після закінчення випробувального терміну, робота припиняється за заявою про звільнення за власним бажанням (якщо я працюю менше 1 року, строк попередження становить 1 місяць), за згодою або негайним розірванням трудових відносин (серйозне порушення трудової дисципліни).

Робота через агентство

Якщо агентство тимчасового працевлаштування пропонує мені роботу, я не плачу за ці послуги. Агентство працевлаштує мене до роботодавця.

Під час призначення зарплату виплачує агентство.

Я можу знайти список агентств, уповноважених призначати співробітників на веб-сайті головного офісу, де я можу перевірити, чи має вона необхідну ліцензію. Агентство, яке не має дійсної ліцензії, не може мене працевлаштувати.

Навіть якщо я працюю через агентство, мої мінімальні права (мінімальна заробітна плата, тривалість відпустки тощо) зберігаються.

Робота в іншій країні ЄС/ЄЕЗ

А. Якщо мені надано тимчасовий притулок у Словаччині, я можу працювати лише в Словаччині. Якщо я вирішу працювати в іншій країні, я спочатку перевірю правила в’їзду та працевлаштування у компетентних органах цієї країни.

Б. Якщо мені надано притулок (міжнародний захист) або додатковий захист у Словаччині, я можу працювати в іншій державі ЄС/ЄЕЗ лише за умови отримання там дозволу на роботу.

В. Якщо я подав заяву про надання притулку (міжнародного захисту), про який ще не прийнято рішення, я повинен залишатися в Словаччині і не можу працювати в іншій державі-члені ЄС/ЄЕЗ.

 

СВЯЖИТЕСЬ С НАМИ

Tel: 0850 211 478
(льготный номер на территории СР)
+421 2 5263
0023
(для звонков из-за границы)                           

Консультации на украинском и русском языке
 Telegram/Signal:
+421 908 767 853 (только для звонков)

Email:

ЧАСЫ РАБОТЫ

Пн, Вт, Чт: 9,00 - 12,00 и с 13,00 - 17,00
Ср, Пт: ЗАКРЫТО

До дальнейшего уведомления личные консультации в Миграционном информационном центре предоставляются только по предварительной записи.

сервисы