MIGRAČNÉ INFORMAČNÉ CENTRUM IOM

Bezplatné poradenstvo a služby

Poradenstvo v oblasti hľadania zamestnania

Ponúkame bezplatné poradenstvo v nasledujúcich oblastiach:

  • Poradenstvo a podpora pri orientácii na trhu práce, asistencia pri hľadaní práce 
  • Pomoc pri úprave životopisu a motivačného listu
  • Príprava na pracovný pohovor
  • Orientácia pri uznávaní diplomov a vzdelania 
  • Poradenstvo pri uzatváraní pracovnej zmluvy, práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa 
  • Poradenstvo pri strate zamestnania (práva a povinnosti zamestnanca, zmena pobytu)

Poskytujeme podporu pri ďalšom vzdelávaní a rekvalifikácii: 

INFORMÁCIA PRE ĽUDÍ PRICHÁDZAJÚCICH Z UKRAJINY

Pracovné pozície pre uchádzačov hovoriacich po ukrajinsky nájdete tu (Profesia.sk), tu (Kariera.zoznam.sk), tu (sluzbyzamestnanosti.gov.sk), alebo tu (AdeccoJobsforUkraine). Pracovné ponuky pre ľudí z Ukrajiny na Slovensku, v Česku a Poľsku nájdete tu (Workania.eu). 

Ako sa zamestnať na Slovensku - rady pre utečencov, odídencov alebo žiadateľov o azyl z Ukrajiny: tu nájdete informácie aj v ukrajinčine, ako si nájsť zamestnanie; aké doklady k tomu potrebujete; na čo si dať pozor, aby ste sa nestali obeťou obchodovania s ľuďmi; na čo máte ako zamestnanec právo; ako sa zamestnať cez agentúru dočasného zamestnávania; či a za akých podmienok môžete pracovať v inej krajine EÚ/EHP.

Užitočné informácie pre občanov Ukrajiny o zamestnaní na Slovensku (informačný leták Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny)

Hľadanie zamestnania na Slovensku

Nižšie nájdete praktické informácie, tipy a odkazy na webstránky súvisiace s hľadaním práce na Slovensku.

Ak ste cudzinec pochádzajúci z krajiny mimo EÚ a hľadáte zamestnanie, prípadne rozmýšľate nad jeho zmenou, poskytneme Vám potrebné informácie a pomôžeme s prípravou životopisu alebo motivačného listu.

Jedným z prvých krokov pri hľadaní zamestnania je vytvorenie alebo aktualizácia Vášho životopisu (CV). Odporúčame ho napísať v slovenčine a v cudzom jazyku, ktorým hovoríte.

Ak ešte životopis nemáte alebo by ste chceli zmeniť jeho formát, môžete použiť jeden z bezplatných online nástrojov na tvorbu CV, ako napríklad: Europass alebo Profesia.sk. Pri písaní životopisu si môžete prečítať tipy a odporúčania v slovenčine (Profesia, Grafton) alebo angličtine (ako napr. Monster, Zety, Resume Now, ResumeLab, Kickresume, LiveCareer).

Ak ste našli pracovnú ponuku, ktorá Vás zaujala a na ktorú chcete reagovať, je užitočné a niekedy nevyhnutné spolu so životopisom zamestnávateľovi poslať aj motivačný list. Motivačný list by mal byť stručný (max. 1 strana) a dobre štruktúrovaný (viď vzory v rámci portálov spomenutých nižšie).  Jeho cieľom je predstaviť zamestnávateľovi prečo práve Vy ste vhodným kandidátom/kandidátkou na danú pozíciu. Nezabudnite ho vždy prispôsobiť konkrétnej pracovnej ponuke.  

Užitočné tipy a vzory motivačných listov nájdete napríklad na portáli Profesia (v SJ) alebo KickResume (v SJ/AJ). Ďalšie tipy v angličtine nájdete tiež na Zety, Indeed alebo Monster. Tipy v ukrajinčine nájdete na stránke UkraineSlovakia.sk. V prípade potreby Vám s úpravou životopisu alebo motivačného listu vieme pomôcť aj v MIC IOM.

Odporúčame Vám tiež vytvoriť a pravidelne aktualizovať Váš LinkedIN profil. Tu je k tomu niekoľko tipov. Tu nájdete tipy týkajúce sa fotografie na LinkedIN a jej úpravy.

Najpoužívanejším portálom na hľadanie zamestnania na Slovensku je Profesia.sk. Publikované pracovné ponuky môžete filtrovať podľa miesta, jazyka, pracovnej oblasti, pozície, kľúčových slov a ďalších kritérií. Môžete si nastaviť zasielanie ponúk na e-mail na základe vašich preferencií. Portál ponúka vlastné Fórum práce, ktoré je k dispozícii pre registrovaných používateľov. Členstvo je bezplatné.            

Medzi ďalšie kariérne portály patria Služby zamestnanosti, Kariera.sk, Praca.sme.sk, Index Nosluš, Worki alebo Welcome to the Jungle.

Aktuálne pracovné ponuky nájdete aj v ponuke personálnych agentúr.

Ak sa chcete dozvedieť koľko je aktuálna priemerná mzda pre konkrétne pracovné pozície, pozrite portál www.platy.sk. Nájdete tam aj kalkulačku na výpočet čistej alebo hrubej mzdy. Rady pre rôzne životné situácie v oblasti osobných aj rodinných financií nájdete tu.

Zoznam dokladov potrebných na získanie prechodného pobytu na účel zamestnania nájdete na webstránke MIC, rovnako ako článok o povolení na zamestnanie.

Online nástroj „Work Permit Check“ Vám na základe poskytnutých údajov poradí ako postupovať, ak sa chcete na Slovensku zamestnať, zmeniť zamestnávateľa, alebo požiadať o pobyt. Ak si chcete overiť, či potrebujete vízum na návštevu, štúdium alebo prácu na Slovensku, môžete využiť nástroj „Visa Check“ (v angličtine).

Širokú ponuku online školení (väčšinou v angličtine) nájdete napríklad tu: Coursera, EdX alebo Udemy. 

Kontaktujte nás

Tel: 0850 211 478
(zvýhodnené číslo z územia SR)
+421 2 5263 0023
(volania zo zahraničia)

Konzultácie v ukrajinčine a ruštine
 Telegram/Signal:

+421 908 767 853 (voice calls only)

Email:

Otváracie hodiny

PON, UT, ŠTV: 9,00 - 12,00 a od 13,00 - 17,00
STR, PIA: ZATVORENÉ

Migračné informačné centrum IOM až do odvolania poskytuje svoje služby výlučne telefonicky a emailom. Osobné konzultácie sú poskytované len klientom, ktorí majú vopred dohodnuté konzultácie. 

ďalšie služby