Základné informácie
Táto sekcia obsahuje základné informácie o pobyte cudzincov, vrátane občanov Európskej Únie, na Slovensku, ako aj o vízach potrebných na vstup na Slovensko a do Schengenského priestoru.
Kontakty na jednotlivé oddelenia cudzineckej polície nájdete TU.
Elektronický objednávací systém na rezerváciu termínov na podanie žiadostí na cudzineckej polícii je k dispozícii TU.
Národná rada SR schválila novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorá rieši viaceré situácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny.
Pozn.: Za krízovú situáciu sa považuje mimoriadna situácia, núdzový stav alebo výnimočný stav vyhlásený v súvislosti s ochorením COVID-19.
Národná rada SR schválila novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorá rieši viaceré situácie v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.
Pozn.: Za krízovú situáciu sa považuje mimoriadna situácia, núdzový stav alebo výnimočný stav vyhlásený v súvislosti s ochorením COVID-19.
Dôležitou povinnosťou cudzincov pri vstupe na územie Slovenskej republiky je ohlásiť miesto ich pobytu na Slovensku na oddelení cudzineckej polície príslušnej podľa adresy ubytovania. Táto povinnosť sa vzťahuje tak na cudzincov, ktorým už bol na Slovensku udelený pobyt (len pri ich prvom vstupe), ako aj na cudzincov, ktorí prichádzajú v rámci vízového alebo bezvízového styku. Občania Únie alebo ich rodinní príslušníci sú povinní ohlásiť pobyt najneskôr do 10 pracovných dní a štátni príslušníci tretích krajín do 3 pracovných dní odo dňa vstupu na územie SR vyplnením úradného tlačiva o hlásení pobytu - Formulár na ohlasovanie pobytu.
Ak majú zabezpečené ubytovanie v ubytovacom zariadení (hotel, hostel a pod.), plní za nich ohlasovaciu povinnosť toto ubytovacie zariadenie.
Čítať ďalej: Ohlasovanie pobytu a dôležitých zmien / Povinnosti
POBYT
Žiadosť o udelenie prechodného pobytu cudzincovi na oddelení cudzineckej polície na účel:
Čítať ďalej: Aké vysoké sú správne poplatky pri žiadosti o... ?
Migračné informačné centrum IOM poskytuje právne poradenstvo len ohľadom slovenskej legislatívy.
Ak potrebujete informácie o podmienkach vstupu, pobytu či službách stanovených inými krajinami, kontaktujte prosím príslušné orgány daných krajín alebo organizácie pôsobiace v týchto krajinách. Prinášame Vám zoznam dostupných štátnych webstránok/sekcií členských štátov EÚ:
Čítať ďalej: Oficiálne portály členských štátov EÚ pre ľudí opúšťajúcich Ukrajinu z dôvodu konfliktu