MIGRAČNÉ INFORMAČNÉ CENTRUM IOM

Bezplatné poradenstvo a služby

Nachádzate sa tu: Home Kontakt FAQ

Táto sekcia obsahuje odpovede na najčastejšie kladené otázky.  

Právne poradenstvo:

Pracovné a sociálne poradenstvo:

Kurzy slovenského jazyka

 

Právne poradenstvo

Podanie žiadosti o pobyt

O: Môžem podať žiadosť o udelenie pobytu na území Slovenskej republiky?

Žiadosť o udelenie prechodného pobytu môžete podať na oddelení cudzineckej polície na území Slovenska, avšak len v prípade, ak spĺňate niektorú z nasledujúcich podmienok:

  • máte platné povolenie na pobyt v SR alebo v EÚ
  • máte udelené národné vízum (typ D) zastupiteľským úradom SR
  • ste z krajiny, ktorej štátni príslušníci vízum na vstup na Slovensko nepotrebujú
  • máte v SR udelené schengenské vízum na účel sezónneho zamestnania
  • ste odídencom v SR
  • máte udelený niektorý typ tolerovaného pobytu na Slovensku
  • máte status Slováka žijúceho v zahraničí.

Ak nespĺňate žiadnu z podmienok, žiadosť si musíte podať na veľvyslanectve SR akreditovanom podľa vášho občianstva alebo povoleného pobytu.

[späť na obsah]

 

O: Môžem podať žiadosť o pobyt na Slovensku, ak mi vypršalo vízum/bezvízový styk?

Ak ste už prekročili limit bezvízových dní/ak platnosť vášho národného víza alebo schengenského víza na účel sezónneho zamestnania vypršala a vy ste ešte nepodali žiadosť o pobyt, v takýchto situáciách cudzinecká polícia nebude môcť vašu žiadosť o pobyt prijať, ale žiadosť môžete podať na veľvyslanectve SR v zahraničí akreditovanom podľa vášho občianstva alebo povoleného pobytu.

[späť na obsah]

 

O: Čo ak mi cudzinecká polícia ešte neudelila pobyt a môj vízový/bezvízový status čoskoro vyprší? Musím opustiť Slovensko/Schengenský priestor?

Ak ste si na cudzineckej polícii podali úplnú žiadosť o udelenie prechodného pobytu alebo o udelenie trvalého pobytu na 5 rokov, ste oprávnený zdržiavať sa na území Slovenskej republiky až do rozhodnutia o Vašej žiadosti.

[späť na obsah]

 

O: Žiadosť o pobyt som podal/a na cudzineckej polícii na Slovensku, ale pred udelením pobytu potrebujem vycestovať do zahraničia. Čo ak mi medzitým vyprší platnosť víza/bezvízového styku? Ako sa môžem vrátiť na Slovensko?

Po vypršaní platnosti bezvízového styku/ víza môže byť cestovanie do iných členských štátov problematické. Ak opustíte Slovensko skôr, ako budete mať platný doklad o pobyte, budete sa môcť vrátiť do schengenského priestoru cez iný členský štát buď po ďalších 90 dňoch (v rámci „nových“ dní bezvízového styku) alebo s novým národným vízom alebo s platným dokladom o pobyte.

Cudzinecká polícia doklad o pobyte do zahraničia nezasiela. Môžete však dôveryhodnej osobe poskytnúť notársky overené splnomocnenie, aby za vás mohla prevziať doklad o pobyte. Pri žiadosti o doručenie domov je dôležité poskytnúť ďalšie podrobnosti, aby kuriér mohol zásielku doručiť a splnomocnená osoba prebrať. Následne vám doklad o pobyte môže byť poslaný do zahraničia, ak by ste ho potrebovali na vstup.

[späť na obsah]

 

O: Žiadosť o udelenie prechodného pobytu som podal/a pred viac ako 90 dňami a z cudzineckej polície som zatiaľ nedostal/a žiadnu odpoveď. Aký je dôvod tohto oneskorenia? Znamená to, že môj pobyt nebol udelený?

Za normálnych okolností má cudzinecká polícia 30/60/90 dní (v závislosti od účelu pobytu) na rozhodnutie o Vašej žiadosti. Momentálne však na Slovensku trvá mimoriadna situácia vyhlásená v súvislosti so situáciou na Ukrajine a z tohto dôvodu môže rozhodovanie cudzineckej polície trvať aj dlhšie.

Pokiaľ chcete zistiť, v akom štádiu je Vaša žiadosť, môžete skúsiť príslušné oddelenie cudzineckej polície kontaktovať, či už telefonicky alebo mailom (kontakty na oddelenia cudzineckej polície TU). Ak by ste touto cestou neuspeli, môžete cudzineckej polícií zaslať poštou alebo odniesť osobne bez potreby rezervácie termínu žiadosť o nahliadnutie do spisu, na základe ktorej by Vás alebo Vami splnomocnenú osobu mal kontaktovať policajt, ktorý má Váš spis na starosti.

[späť na obsah]

 

O: Čo sa deje po podaní mojej žiadosti o pobyt, ako dlho celý proces trvá a kedy dostanem doklad o pobyte?

Udelenie (alebo obnovenie) pobytu a vydanie dokladu o pobyte sú dva odlišné procesy. Pre proces udelenia/obnovenia pobytu a vydania dokladu o pobyte pre občanov krajín mimo EÚ platí nasledovné:

  1. Štandardná lehota na rozhodnutie o žiadosti o udelenie/obnovenie pobytu je 90/60/30 dní (podľa druhu/účelu pobytu a iných okolností - presný časový rámec vo vašom prípade si môžete preveriť v našich infokartách) od doručenia úplnej žiadosti na cudzineckú políciu. Tieto lehoty však vzhľadom na súčasnú mimoriadnu situáciu na Slovensku spojenú s vojnou na Ukrajine neplynú a rozhodovanie môže trvať aj dlhšie.
  2. Ak je pobyt udelený/obnovený, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky o tom zašle SMS správu na telefónne číslo, ktoré ste uviedli vo vašej žiadosti/v rezervačnom systéme, s uvedením obdobia, na aké sa udeľuje/obnovuje. Cudzinecká polícia o tom zašle aj oficiálne oznámenie na adresu, ktorú ste uviedli vo vašej žiadosti/v rezervačnom systéme.
  3. Po udelení/obnovení pobytu by mal byť doklad o pobyte vydaný v lehote do 30 dní (ak ste zaplatili štandardný poplatok 10 EUR), alebo do 2 pracovných dní (ak ste zaplatili poplatok 39 EUR za zrýchlené vydanie), ktorá začne plynúť odo dňa udelenia/obnovenia pobytu. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky o tom tiež zašle SMS správu na telefónne číslo, ktoré ste uviedli vo vašej žiadosti/v rezervačnom systéme.

Ak ste požiadali o zaslanie dokladu o pobyte na adresu na Slovensku, bude doručený na adresu, ktorú ste uviedli vo vašej žiadosti/v rezervačnom systéme. Doručovacia služba by vás mala kontaktovať na telefónnom čísle, ktoré ste uviedli vo vašej žiadosti/v rezervačnom systéme.

TIP: Pre vašu právnu istotu odporúčame vyhnúť sa zasielaniu vášho dokladu o pobyte na inú adresu, ako je vaša a/alebo vyhnúť sa poskytovať cudzineckej polícii telefónne číslo iné, ako je vaše, okrem prípadov keď ide o osobu, ktorej dôverujete.

[späť na obsah]

 

O: Ako si môžem overiť stav svojej žiadosti o pobyt? Čakám už príliš dlho a stále som nedostal/a žiadnu odpoveď od cudzineckej polície.

Za normálnych okolností má cudzinecká polícia 30/60/90 dní (v závislosti od účelu pobytu) na rozhodnutie o Vašej žiadosti. Momentálne však na Slovensku trvá mimoriadna situácia vyhlásená v súvislosti so situáciou na Ukrajine a z tohto dôvodu môže rozhodovanie cudzineckej polície trvať aj dlhšie.

Pokiaľ chcete zistiť, v akom štádiu je Vaša žiadosť, môžete skúsiť príslušné oddelenie cudzineckej polície kontaktovať, či už telefonicky alebo mailom (kontakty na oddelenia cudzineckej polície TU). Ak by ste touto cestou neuspeli, môžete cudzineckej polícií zaslať poštou alebo odniesť osobne bez potreby rezervácie termínu žiadosť o nahliadnutie do spisu, na základe ktorej by Vás alebo Vami splnomocnenú osobu mal kontaktovať policajt, ktorý má Váš spis na starosti.

[späť na obsah]

 

Cudzinecká polícia 

O: Ako si môžem rezervovať termín na cudzineckej polícii?

Termín na cudzineckej polícii je potrebné si rezervovať cez online rezervačný systém Ministerstva vnútra SR. Systém je dostupný v slovenskom a anglickom jazyku. Budete v ňom potrebovať uviesť rôzne osobné údaje, vrátane čísla pasu, dátumu narodenia a adresy na Slovensku.

Po úspešnej rezervácii termínu vám bude pridelený PIN kód a vygenerovaná vyplnená žiadosť. Vygenerovanú žiadosť je potrebné si vytlačiť a priniesť na cudzineckú políciu spolu s ostatnými dokumentami. PIN kód budete potrebovať na vytlačenie čakacieho lístku na cudzineckej polícii.

Pravidlá online rezervačného systému nájdete na web stránke Ministerstva vnútra SR TU a TU.

[späť na obsah]

 

O: Čo ak v rezervačnom systéme nevidím žiadny voľný termín na oddelení cudzineckej polície, ktoré som si vybral?

Ak sa vám pri rezervácii nepodarí nájsť voľný termín, nejedná sa o chybu systému/technický problém. Odporúčame rezervačný systém pravidelne monitorovať a skúsiť voľný termín vyhľadať neskôr.

Pravidlá online rezervačného systému nájdete na web stránke Ministerstva vnútra SR TU a TU.

 [späť na obsah]

 

O: Môžem navštíviť oddelenie cudzineckej polície a podať žiadosť o pobyt bez rezervovaného termínu?

Vo všeobecnosti platí, že ak idete na cudzineckú políciu, je potrebné mať rezervovaný termín, inak vás môžu odmietnuť.

Ísť na cudzineckú políciu bez rezervácie termínu je vo všeobecnosti možné len v prípadoch, na ktoré nie je možné sa cez rezervačný systém objednať a len počas určených otváracích hodín.

V prípade technických problémov/nefunkčnosti rezervačného systému alebo v prípadoch hodných osobitného zreteľa je možné požiadať o pridelenie termínu prostredníctvom emailu na príslušné Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície. Takejto žiadosti Riaditeľstvo môže, avšak nemusí vyhovieť. 

[späť na obsah]

 

O: Ako mám vedieť, na ktoré oddelenie cudzineckej polície mám ísť?

Záleží to na vašej situácii.

Rezervovať termín a ísť na ktorékoľvek oddelenie cudzineckej polície môžete, iba ak:

  • Žiadate o pobyt (prechodný pobyt alebo trvalý pobyt na päť rokov) na Slovensku prvý krát, žiadate o národné vízum, alebo o tolerovaný pobyt.

Rezervovať termín a ísť na oddelenie cudzineckej polície príslušné podľa  vášho miesta pobytu musíte vtedy, ak:

  • Meníte účel vášho pobytu (napr. z prechodného pobytu na štúdium na prechodný pobyt na zamestnanie) alebo meníte druh vášho pobytu (napr. z prechodného pobytu na trvalý pobyt).
  • Obnovujete váš pobyt.
  • Žiadate o dlhodobý pobyt, alebo o trvalý pobyt na neobmedzený čas.
  • Žiadate o vydanie dokladu o pobyte.
  • Žiadate o overenie pozvania.
  • Ste občanom EÚ.

Ak neviete, ktoré je vaše príslušné oddelenie cudzineckej polície, územnú pôsobnosť každého oddelenia cudzineckej polície na Slovensku si môžete overiť na spodku tejto web stránky.

Pred rezerváciou termínu a pred tým, než pôjdete na cudzineckú políciu odporúčame si preveriť, či je podanie danej žiadosti na území Slovenska vo vašom prípade možné.

[späť na obsah]

 

O: Kde môžem nájsť adresu a kontaktné údaje na moje oddelenie cudzineckej polície?

Adresy, telefónne čísla a kontaktné formuláre všetkých oddelení cudzineckej polície na Slovensku nájdete TU.

[späť na obsah]

 

O: Akým spôsobom sa platia poplatky na cudzineckej polícii?

Poplatky na cudzineckej polícii sa platia formou elektronických kolkov (eKolok), ktoré si môžete kúpiť:

  • Priamo na oddelení cudzineckej polície cez platobný kiosk. Môžu byť použité do 30 dní od zakúpenia. Môžu byť uhradené platobnou kartou.
  • Online registráciou na tejto web stránke. Po výbere poplatkov je potrebné eKolky vytlačiť. Môžu byť použité do 30 dní od zakúpenia. Môžu byť uhradené platobnou kartou.
  • Prostredníctvom mobilnej aplikácie eKolok. Dostanete QR kód, ktorý na cudzineckej polícii ukážete na displeji svojho mobilného telefónu. Môžu byť použité do 30 dní od zakúpenia. Môžu byť uhradené platobnou kartou.
  • Na vybraných pobočkách Slovenskej pošty. Môžu byť použité do 2 rokov odo dňa zakúpenia. Môžu byť uhradené platobnou kartou alebo v hotovosti.

Výšky všetkých poplatkov spojených s pobytom cudzincov na Slovensku nájdete TU.

[späť na obsah]

 

Doklady o pobyte

O: Čo mám robiť, ak sa blíži koniec platnosti môjho dokladu o pobyte, pričom môj prechodný pobyt je stále platný?

O vydanie nového dokladu o pobyte musíte požiadať najmenej 30 dní pred skončením platnosti starého. Na podanie žiadosti je potrebné sa objednať na príslušnom oddelení cudzineckej polície (v rezervačnom systéme zvoľte Doklady / Pasy a následne Žiadosť o vydanie dokladu o pobyte). Na oddelení cudzineckej polície osobne predložíte nasledujúce doklady:

  1. formulár žiadosti (vygenerovaný online rezervačným systémom)
  2. jednu farebnú fotografiu (3 x 3,5 cm)
  3. platný cestovný pas
  4. doklad o ubytovaní (nie starší ako 90 dní)
  5. správny poplatok za vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie v rámci SR: 10 EUR (do 30 dní) alebo 39 EUR (do 2 pracovných dní)

Doklad o ubytovaní môže mať nasledujúcu formu:

  • čestné vyhlásenie o vlastníctve nehnuteľnosti (ak nehnuteľnosť vlastníte)
  • nájomná zmluva s vlastníkom alebo užívateľom nehnuteľnosti a dokumentácia týkajúca sa oprávnenosti užívať nehnuteľnosť, ak ide o nájomnú zmluvu s užívateľom nehnuteľnosti
  • čestné vyhlásenie fyzickej alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania a dokumentácia týkajúca sa oprávnenosti užívať nehnuteľnosť, ak ide o čestné vyhlásenie užívateľa nehnuteľnosti
  • potvrdenie z ubytovacieho zariadenia (napr. hotel, hostel)

Podpisy v čestných vyhláseniach a nájomných zmluvách musia byť notársky overené (s výnimkou čestných vyhlásení podpísaných na cudzineckej polícii).

[späť na obsah]

 

Oznamovanie zmien  

O: Musím cudzineckej polícii oznámiť, že som sa presťahoval/la na novú adresu?

Áno. Pri zmene miesta pobytu na Slovensku a pri trvalom presťahovaní sa na novú adresu musia občania krajín mimo EÚ informovať cudzineckú políciu a do 5 pracovných dní požiadať o nový doklad o pobyte. Lehota pre občanov EÚ a ich rodinných príslušníkov je 10 pracovných dní.

Na podanie žiadosti o vydanie nového dokladu o pobyte je potrebné sa objednať na príslušnom oddelení cudzineckej polície podľa miesta vašej novej adresy (v rezervačnom systéme zvoľte Doklady / Pasy a následne Žiadosť o vydanie dokladu o pobyte). Na oddelení cudzineckej polície osobne predložíte nasledujúce doklady:

  1. formulár žiadosti (vygenerovaný online rezervačným systémom)
  2. jednu farebnú fotografiu (3 x 3,5 cm)
  3. platný cestovný pas
  4. doklad o ubytovaní (nie starší ako 90 dní)
  5. správny poplatok za vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie v rámci SR: 10 EUR (do 30 dní) alebo 39 EUR (do 2 pracovných dní)

Doklad o ubytovaní môže mať nasledujúcu formu:

  • čestné vyhlásenie o vlastníctve nehnuteľnosti (ak nehnuteľnosť vlastníte)
  • nájomná zmluva s vlastníkom alebo užívateľom nehnuteľnosti a dokumentácia týkajúca sa oprávnenosti užívať nehnuteľnosť, ak ide o nájomnú zmluvu s užívateľom nehnuteľnosti
  • čestné vyhlásenie fyzickej alebo právnickej osoby o poskytnutí ubytovania a dokumentácia týkajúca sa oprávnenosti užívať nehnuteľnosť, ak ide o čestné vyhlásenie užívateľa nehnuteľnosti
  • potvrdenie z ubytovacieho zariadenia (napr. hotel, hostel)

Podpisy v čestných vyhláseniach a nájomných zmluvách musia byť notársky overené (s výnimkou čestných vyhlásení podpísaných na cudzineckej polícii).

[späť na obsah]

 

Narodenie dieťaťa na Slovensku

O: Ja aj moja manželka/manžel máme na Slovensku povolenie na pobyt a narodilo sa nám na Slovensku dieťa. Získava takéto dieťa automaticky slovenské občianstvo? Ak nie, o aký typ pobytu by sme mali pre dieťa požiadať?

Ak vy alebo vaša manželka/manžel máte na Slovensku prechodný alebo trvalý pobyt, môžete pre svoje dieťa narodené na Slovensku požiadať o pobyt. Mali by ste tak urobiť  do 90 dní od narodenia, v opačnom prípade by ste mali zabezpečiť jeho vycestovanie, ak tomu nebránia vážne dôvody. Na podanie žiadosti je potrebné sa objednať na cudzineckej polícii. Doklady potrebné k žiadosti o pobyt pre dieťa narodené na Slovensku sú:

  1. formulár žiadosti (vygenerovaný online rezervačným systémom)
  2. cestovný pas dieťaťa (musíte si ho vybaviť prostredníctvom svojho veľvyslanectva, keďže štandardne dieťa narodením získa občianstvo rodičov) alebo platný cestovný pas rodiča, v ktorom je dieťa zapísané
  3. jednu fotografiu s rozmermi 3 x 3,5 cm zobrazujúcu vzhľad dieťaťa v čase žiadosti o pobyt
  4. doklad o finančnom zabezpečení pobytu dieťaťa
  5. doklad o ubytovaní
  6. správny poplatok za vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie v rámci SR: 10 EUR (do 30 dní) alebo 39 EUR (do 2 pracovných dní)

Dieťaťu narodenému na Slovensku cudzinecká polícia udelí:

  • prechodný pobyt na zlúčenie rodiny, ak majú rodičia udelený prechodný pobyt
  • prechodný pobyt na zlúčenie rodiny, ak má rodič udelený dlhodobý pobyt
  • trvalý pobyt na päť rokov, ak má rodič udelený trvalý pobyt na päť rokov
  • trvalý pobyt na neobmedzený čas, ak má rodič udelený trvalý pobyt na neobmedzený čas

Nie všetky deti narodené na území Slovenska získavajú pri narodení slovenské občianstvo. Ak ani vy, ani druhý rodič dieťaťa nie ste občanmi SR, jediným spôsobom, ako vaše dieťa nadobudne občianstvo narodením, je, ak dieťa narodením nenadobudne občianstvo vás alebo druhého rodiča. Inými slovami, bolo by to možné len vtedy, ak by dieťa nemohlo získať vaše občianstvo (v dôsledku zákonov vašej domovskej krajiny).

Vaše dieťa však môže získať slovenské občianstvo aj neskôr, a to udelením. Základnou podmienkou na udelenie štátneho občianstva SR je nepretržitý trvalý pobyt na území SR najmenej osem rokov bezprostredne predchádzajúcich podaniu žiadosti o udelenie štátneho občianstva SR. Výnimka ohľadne dĺžky pobytu však platí pre žiadateľa, ktorý sa narodil na území Slovenskej republiky a má tu trvalý pobyt začínajúci najmenej tri roky pred dosiahnutím 18 rokov bezprostredne pred podaním žiadosti o udelenie občianstva.

[späť na obsah]

 

Zamestnanie

O: Môžem zmeniť zamestnanie, ak mám prechodný pobyt na účel zamestnania?

Ak máte platný prechodný pobyt na účel zamestnania, môžete pracovať len pre zamestnávateľa a na pracovnej pozícií schválenej príslušným úradom práce. Ak si počas platnosti prechodného pobytu na účel zamestnania nájdete nového zamestnávateľa (za predpokladu, že nie ste absolventom slovenskej strednej školy/vysokej školy), proces zmeny zamestnávateľa je vo všeobecnosti nasledovný:

  • Váš potenciálny nový zamestnávateľ musí nahlásiť voľné pracovné miesto úradu práce (napr. cez https://www.sluzbyzamestnanosti.gov.sk/) minimálne 20 pracovných dní pred podaním žiadosti o vydanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta.
  • Po minimálne 20 pracovných dňoch (od nahlásenia voľného pracovného miesta) musí váš potenciálny zamestnávateľ požiadať úrad práce o vydanie potvrdenia.
  • Úrad práce vydá potvrdenie do 15 pracovných dní odo dňa doručenia úplnej žiadosti zamestnávateľa a zašle ho cudzineckej polícii a zamestnávateľovi.
  • Na novej pozícii môžete začať pracovať až po vydaní súhlasného potvrdenia od úradu práce.

Ak ste absolventom slovenskej strednej/vysokej školy, je potrebné, aby ste na príslušnom oddelení cudzineckej polície predložili potvrdenie od budúceho zamestnávateľa o tom, že budete/ste zamestnaný/-á u tohto zamestnávateľa ako absolvent. V prípade, že ste nepredložili notárom overenú kópiu slovenského diplomu, musíte ho predložiť cudzineckej polícii. Váš budúci zamestnávateľ musí nahlásiť voľné pracovné miesto na úrade práce, nemusíte však čakať 20 pracovných dní a u nového zamestnávateľa môžete začať pracovať ihneď bez potreby akéhokoľvek súhlasu/povolenia.

[späť na obsah]

 

O: Čo je potrebné urobiť pred tým, než požiadam o prechodný pobyt na zamestnanie, alebo o jeho obnovenie?

Ak žiadate o udelenie alebo obnovenie prechodného pobytu na účel zamestnania (tzv. jednotné povolenie) po 15. júly 2024, v čase podania vašej žiadosti už musí byť vydané súhlasné potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta od úradu prácu.

Je potrebné dodržať tieto kroky:

  • KROK 1: Váš zamestnávateľ musí spravidla najprv nahlásiť voľné pracovné miesto. Detaily, lehoty a výnimky nájdete TU.
  • KROK 2: Váš zamestnávateľ musí potom požiadať o vydanie potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Detaily nájdete TU a TU.
  • KROK 3: Úrad práce musí vydať súhlasné potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta. Má na to 15 pracovných dní odo dňa doručenia úplnej žiadosti zamestnávateľa. Potvrdenie zašle elektronicky zamestnávateľovi a cudzineckej polícii/zastupiteľskému úradu SR.
  • KROK 4: Podáte žiadosť o udelenie alebo obnovenie prechodného pobytu na zamestnanie. Musíte tak urobiť do 90 dní od vydania potvrdenia. Pred tým, než pôjdete na cudzineckú políciu/zastupiteľský úrad SR si so zamestnávateľom overte, či obdržal súhlasné potvrdenie od úradu práce, prípadne si aj vyžiadajte jeho kópiu. Ak úrad práce nedoručil súhlasné potvrdenie cudzineckej polícii/zastupiteľskému úradu SR, vaša žiadosť nebude prijatá.
  • KROK 5: Po podaní úplnej žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie môžete začať pracovať.

Dôležité:

  • Vyššie uvedené neplatí pre absolventov slovenských stredných/vysokých škôl.
  • Aké dokumenty potrebujete pri žiadaní o udelenie alebo obnovenie prechodného pobytu na účel zamestnania nájdete v našej infokarte.

[späť na obsah]

 

Dočasné útočisko

O: Môžem opustiť Slovensko, keď mi bolo poskytnuté dočasné útočisko?

Z pohľadu slovenského práva, áno. Vycestovanie (do ktorejkoľvek krajiny vrátane Ukrajiny) nespôsobuje zánik dočasného útočiska, ktoré ste získali na Slovensku. Odporúčame vám však kontaktovať kompetentné úrady (napr. veľvyslanectvo) krajiny, do ktorej máte v úmysle cestovať, ohľadom podmienok vstupu platných v danej krajine a tiež si overiť, či vám bude umožnené opätovne vstúpiť do schengenského priestoru s dokladom o tolerovanom pobyte (dočasné útočisko) vydaným Slovenskou republikou.

[späť na obsah]

 

Pracovné a sociálne poradenstvo:

Pracovné poradenstvo

O: Ako a kde nájsť prácu na Slovensku?

Na našej webovej stránke (odkaz nižšie) nájdete niekoľko užitočných rád, ako si hľadať prácu online. https://www.mic.iom.sk/en/en-bubles/321-employment-counselling.html                                  

Spätnú väzbu k životopisom a motivačným listom poskytujeme aj obyvateľom mimo EÚ s platným povolením na pobyt na Slovensku. Ak by ste chceli, aby sme skontrolovali váš životopis/motivačný list, kontaktujte našu kanceláriu na adrese alebo prostredníctvom e-mailu niektorého z našich regionálnych poradcov pre zamestnanosť.

Najpoužívanejším portálom na hľadanie zamestnania na Slovensku je Profesia.sk (aj v angličtine). Zverejnené pracovné ponuky môžete filtrovať podľa miesta, jazyka, pracovnej oblasti, pozície, kľúčových slov a ďalších kritérií. Tu je príklad: https://www.profesia.sk/en/work/bratislava-region/?positions[]=110&positions[]=189  

Môžete si nastaviť aj automatické zasielanie pracovných ponúk e-mailom podľa vašich preferencií. Sekcia Často kladené otázky (FAQ) obsahuje pokyny na používanie portálu Profesia.sk, ako napr. hľadanie práce, príprava životopisu/motivačného listu, atď. Registrovaným členom Profesia.sk je k dispozícii aj Fórum práce. Členstvo je bezplatné.

[späť na obsah]

 

O: Môžem požiadať IOM o finančnú podporu na kurzy ďalšieho vzdelávania alebo rekvalifikácie?

Všetky potrebné informácie o vzdelávací alebo rekvalifikačný kurz nájdete na našej stránke: Získajte finančný príspevok na vzdelávanie a rekvalifikáciu

Predpokladom a jednou z podmienok schválenia grantu (finančného príspevku) je to, že kurz vám môže pomôcť pri hľadaní nového zamestnania, môže zlepšiť vašu pozíciu v súčasnom zamestnaní či podnikaní alebo vám pomôže uplatniť sa na trhu práce vo vašom odbore.

[späť na obsah]

 

O: V akých prípadoch je potrebné, aby mi slovenské úrady uznali moje zahraničné vzdelanie?

Kompetenciu v súvislosti s touto témou má Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní (SUDV), ktoré je v pôsobnosti Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Toto stredisko rozhoduje o uznávaní vzdelania a vykonáva:

  • Profesijné uznávanie - uznávanie odbornej kvalifikácie zo zahraničia, výkon regulovaných povolaní v SR (povolania, ktoré vyžadujú osobitnú prípravu a ich výkon si vyžaduje uznanie v prípade odbornej kvalifikácie v zahraničí).
  • Akademické uznávanie - vzťahuje sa na pokračovanie v štúdiu okrem výkonu regulovaných povolaní. Je možné uznať len stupeň vzdelania, prípadne rovnocennosť študijného odboru. Akademické uznávanie sa nevzťahuje na české dokumenty, ktoré sú v zmysle dvojstrannej prezidentskej zmluvy rovnocenné so slovenskými dokumentmi automaticky.

Je potrebné určiť, či sa vaša kvalifikácia týka regulovaných povolaní alebo nie.

[späť na obsah]

 

O: Ako uznať zahraničné vzdelanie pre regulované povolanie?

Najskôr si nájdite svoje povolanie na stránke Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Uznávanie vzdelania získaného na území krajín mimo EÚ sa vykonáva v dvoch etapách:

- V prvej etape žiadateľ požiada Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o uznanie dokladu o vzdelaní. Odkaz nájdete tu: Žiadosť o uznanie dokladu o vzdelaní a odbornej kvalifikácie na výkon regulovaného povolania v SR

- Po uznaní dokladu o vzdelaní získanom na území štátu mimo EÚ je žiadateľ povinný zložiť dodatočnú skúšku na strednej alebo vysokej škole.

Žiadosť sa zasiela priamo na strednú alebo vysokú školu s termínom skúšky (prihlášku na termín skúšky neposielajte na ministerstvo). Ak pre vaše povolanie nie je stanovený termín, kontaktujte prosím ministerstvo na: .

[späť na obsah]

 

O: Ako získať finančnú podporu na uznanie zahraničného vzdelania od MIC IOM?

MIC IOM ponúka možnosť požiadať o finančný príspevok na uznanie dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií získaných v zahraničí. Všetky informácie o procese nájdete na našej webovej stránke TU. Vyplňte Žiadosť o finančný príspevok a načítajte všetky potrebné prílohy.

[späť na obsah]

 

Socialne poradenstvo

O: Mám ako cudzinec nárok na sociálne dávky na Slovensku?

V nahrávke nášho webinára o rodinných dávkach nájdete kompletné informácie o dávkach sociálnej podpory pre cudzincov, ako napr. materský príspevok, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, daňový bonus, atď. Doplňujúce informácie môžete nájsť aj na stránke dávok sociálnej podpory MIC IOM. Na tejto stránke nájdete všetky potrebné pokyny, ako napr. opis, podmienky oprávnenosti, výšku dávky a spôsob, ako o tieto výhody požiadať. Informácie o dávkach sociálneho poistenia nájdete tu: Sociálne poistenie - Migračné informačné centrum IOM

[späť na obsah]

 

O: Na akú zdravotnú starostlivosť mám ako ukrajinský občan so štatútom dočasnej ochrany na Slovensku nárok?

Rozsah zdravotnej starostlivosti od 1. septembra 2023 pokrýva takmer rovnaký rozsah zdravotnej starostlivosti ako verejné zdravotné poistenie a zahŕňa preventívne prehliadky, neodkladnú zdravotnú starostlivosť a zdravotné výkony (§ 2 a § 3 zákona č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov).

[späť na obsah]

 

O: Ako zapísať dieťa do školy?

Rodič má niekoľko možností:

  • Dohodnite si priame stretnutie s riaditeľom školy a navštívte školu vo vašom okolí.

Ako si nájsť spádovú školu? V Bratislave: Základné školy – Bratislava.sk

  • Kontaktujte Odbor školstva na okresnom alebo mestskom úrade.

Bratislava: Mestské časti – Bratislava.sk

Košice: kosice.sk/mesto/mestske-casti

  • Kontaktujte regionálny úrad školskej správy

Regionálne úrady školskej správy | Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (minedu.sk)

[späť na obsah]

 

Vodičský preukaz

O: Ako si môžem vymeniť vodičský preukaz za slovenský?

Ak máte dočasné útočisko na Slovensku, môžete jazdiť s ukrajinským vodičským preukazom bez toho, aby ste si museli meniť vodičský preukaz za slovenský.

Ak máte prechodný alebo trvalý pobyt na Slovensku:

Na vedenie motorových vozidiel v Slovenskej republike okrem vodičského preukazu vydaného v Slovenskej republike Slovensko uznáva platný vodičský preukaz z krajiny, ktorá je zmluvnou stranou Dohovoru o cestnej premávke podpísaného 19. septembra 1949 v Ženeve alebo Dohovoru o cestnej premávke podpísaného 8. novembra 1968 vo Viedni.

V poslednom menovanom prípade si držiteľ príslušného vodičského preukazu môže vymeniť vodičský preukaz za slovenský len v prípade, že má na území SR „prechodný alebo trvalý pobyt".

Prvých 185 dní po získaní povolenia na pobyt na Slovensku môžete viesť vozidlo s vodičským preukazom vydaným v krajine pôvodu.

Po 185 dňoch od získania povolenia na pobyt na Slovensku:

  • Vodičský preukaz si môžete vymeniť za slovenský do 60 dní.
  • Ak si vodičský preukaz nevymeníte v stanovenej lehote (do 60 dní po uplynutí 185 dní od momentu prevzatia alebo prihlásenia na pobyt), váš vodičský preukaz sa považuje za neplatný.

Za účelom výmeny alebo obnovenia vodičského preukazu je potrebné navštíviť miestne policajné oddelenie (v mieste vášho pobytu na Slovenska).

Musíte mať:

  • preukaz totožnosti (povolenie na pobyt a cestovný pas);
  • vodičský preukaz z vašej domovskej krajiny;
  • potvrdenie od štátu, ktorý vydal vodičský preukaz; tento dokument musí byť úradne preložený do slovenského jazyka;
  • úradný preklad vášho vodičského preukazu súdnym prekladateľom.

Podrobné informácie v slovenskom jazyku sú dostupné na stránke Ministerstva vnútra SR.

[späť na obsah]

 

Kurzy slovenského jazyka

O: Kedy začnú ďalšie kurzy?

Otvorené kurzy slovenského jazyka otvárame pravidelne počas roka. Všetky informácie o týchto kurzoch nájdete na našej webstránke, vrátane bezplatných online zdrojov na štúdium slovenčiny.

[späť na obsah]

 

O: Musím si na kurzy IOM kúpiť nejaké špeciálne materiály alebo učebnice?

Nie, na kurzy si nemusíte kupovať učebnice ani špeciálne materiály. Naši učitelia prinesú alebo zdieľajú materiály na hodiny.

[späť na obsah]

 

O: Koľko kurzy trvajú? Aký je ich rozvrh? Sú online alebo naživo?

Kurzy zvyčajne trvajú dva až tri mesiace; rozvrh je väčšinou 90-minútová lekcia dva alebo trikrát do týždňa a sú organizované naživo aj online. 

[späť na obsah]

 

O: Môžem získať slovenské národné víza na základe účasti na kurze slovenčiny IOM?

Keďže naše kurzy nie sú certifikované, nemôžete ich použiť na získanie národných víz na Slovensku. Ohľadom kurzov na tento účel by ste sa mali obrátiť na jednu zo súkromných alebo štátnych jazykových škôl vo Vašej lokalite. Národné vízum je možné udeliť cudzincovi staršiemu ako 15 rokov prijatému na jazykový kurz v jazykovej škole v rozsahu minimálne 25 vyučovacích hodín týždenne (viac informácií nájdete na stránke MIC IOM).

[späť na obsah]

 

O: Máte kurzy pre vyššie úrovne slovenčiny?

Väčšina našich kurzov je pre úplných začiatočníkov až do úrovne A2 - B1. Pre kurzy na vyšších úrovniach kontaktujte prosím jazykové školy alebo individuálnych lektorov.

[späť na obsah]

 

O: Prečo ste zrušili moju registráciu na kurz?

Pravdepodobne ste sa prihlásili do viacerých skupín naraz alebo ste sa už v minulosti zúčastnili našich kurzov.

[späť na obsah]

 

O: Čo mám robiť, ak sa už nemôžem zúčastniť kurzu?

Dajte nám prosím vedieť, aby sme Vás mohli z kurzu odhlásiť a miesto ponúknuť ďalším záujemcom.

[späť na obsah]

 

O: Čo mám robiť, ak sa chcem zaregistrovať, ale všetky skupiny sú už plné?

V prípade, že sú všetky skupiny plné, sledujte prosím našu webstránku. Registráciu do nového cyklu kurzov otvárame niekoľkokrát do roka. Môžete nám poslať svoj kontakt (meno a e-mail), aby sme Vás upozornili, keď sa spustí nová registrácia.

[späť na obsah]

 

 

Kontaktujte nás

Tel: 0850 211 478
(zvýhodnené číslo z územia SR)
+421 2 5263 0023
(volania zo zahraničia)

Konzultácie v ukrajinčine a ruštine
 Telegram/Signal:

+421 908 767 853 (voice calls only)

Email:

Otváracie hodiny

PON, UT, ŠTV: 9,00 - 12,00 a od 13,00 - 17,00
STR, PIA: ZATVORENÉ

Migračné informačné centrum IOM až do odvolania poskytuje svoje služby výlučne telefonicky a emailom. Osobné konzultácie sú poskytované len klientom, ktorí majú vopred dohodnuté konzultácie. 

ďalšie služby

Nachádzate sa tu: Home Kontakt FAQ