Štúdium na vysokej škole na Slovensku
- Posledná aktualizácia: 08. november 2024
Právo študovať na vysokej škole na Slovensku majú občania SR, občania z krajín EÚ, ako aj cudzinci z krajín mimo EÚ. Pri prijímaní na štúdium platí zásada nediskriminácie a všetci uchádzači musia splniť rovnaké podmienky.
Vysoké školy na Slovensku sa rozdeľujú na:
- verejné vysoké školy
- štátne vysoké školy (vrátane vojenských, policajných a zdravotníckych)
- súkromné
- zahraničné vysoké školy
Rozdelenie a zoznam vysokých škôl nájdete TU.
Podmienky prijatia
Základné podmienky prijatia na vysokú školu závisia od stupňa študijného programu:
- pre bakalárske štúdium je potrebné úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie,
- pre inžinierske, magisterské a doktorandské štúdium druhého stupňa je potrebné absolvovať študijný program prvého stupňa,
- pre doktorandské štúdium tretieho stupňa je potrebné absolvovať program druhého stupňa.
Doklad o ukončenom vzdelaní získanom v zahraničí, musí byť uznaný príslušnou slovenskou inštitúciou. Viac o uznávaní vzdelania zo zahraničia nájdete na stránke Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.
Samotné vysoké školy si stanovujú ďalšie podmienky prijatia, často sa jedná o prijímacie skúšky.
Postup na prihlásenie sa na vysokú školu
- Výber vysokej školy (zoznam všetkých vysokých škôl je dostupný na webovej stránke Ministerstva školstva, vývoja, výskumu a mládeže SR. Prehľadný katalóg vysokých škôl nájdete aj na portáloch VysokeSkoly.sk a Portál VŠ.
- V prípade, že sa neviete rozhodnúť, akú školu si vybrať, navštívte vysoké školy počas Dňa otvorených dverí (UK, STU, TUKE, VŠMU, EUBA, UNIZA, TRUNI, …)
- Prihláška
- Na stránke vybranej školy nájdete informácie k vyplneniu prihlášky (napr. Univerzita Komenského: TU, TU a TU)
- Prihlášku môžete vyplniť elektronicky (na stránke školy) alebo v tlačenej forme (Tlačivá na stiahnutie), pozrite si informácie na vybranej fakulte či sa vyžaduje prihláška len v tlačenej forme, len v elektronickej forme alebo v elektronickej a aj v tlačenej forme. Prihlášku v tlačenej forme vyplňte čitateľne veľkým tlačeným písmom. Údaje neprepisujte.
- V prihláške sa vypisuje kód školy, ak ste študovali na Slovensku, kód – deväťmiestne identifikačné číslo Vašej školy nájdete TU.
- Termíny podania prihlášky nájdete TU. Zadajte si školu, formu štúdia, fakultu.
- Platba za prihlášku – pri podaní prihlášky sa platí poplatok, ktorý závisí od vybranej školy
- Prílohy k prihláške – podľa požiadaviek príslušnej fakulty treba priložiť aj rôzne dokumenty (napríklad: lekárske potvrdenie, životopis, úradne overené diplomy a certifikáty)
- Užitočné stránky:
Poplatky za štúdium
Na verejných vysokých školách platia rovnaké podmienky úhrady školného pre slovenských občanov aj cudzincov. Denné štúdium v slovenskom jazyku je bezplatné pre občanov aj cudzincov, okrem špecifických prípadov stanovených zákonom (ako napríklad pri prekročení štandardnej dĺžky štúdia).
Ak je študijný program v inom ako štátnom jazyku, študenti v dennej forme štúdia musia platiť školné za každý akademický rok, a to bez ohľadu na štátnu príslušnosť – platí pre občanov SR ako aj pre cudzincov.
Súkromné vysoké školy si stanovujú vlastné poplatky a školné vo svojich interných predpisoch.
Zdravotné poistenie
Študent s prechodným pobytom na účel štúdia by mal mať na Slovensku zdravotné poistenie pokrývajúce celý pobyt na území Slovenska. Ak nemáte nárok na verejné zdravotné poistenie, tak musíte byť poistený komerčne. Komerčné zdravotné poistenie ponúkajú napríklad Union, Maxima, Axa atď, ďalšie detaily a rozsah krytia nájdete na ich webstránkach.
Do systému povinného verejného zdravotného poistenia patria napr. tieto kategórie osôb:
- zahraničný študent študujúci na Slovensku na základe medzinárodnej zmluvy;
- žiak alebo študent, ktorý je Slovákom žijúcim v zahraničí a zároveň študuje na Slovensku;
- nezaopatrené dieťa do dovŕšenia 18 roku veku s povolením na pobyt na území Slovenskej republiky, alebo ktorého pobyt na území Slovenskej republiky je oprávnený (v prípade dieťaťa narodeného na území SR rodičovi s udeleným pobytom od podania žiadosti o pobyt pre toto dieťa) a ktoré má verejne zdravotne poisteného na Slovensku aspoň jedného zákonného zástupcu alebo fyzickú osobu, ktorej bolo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia súdu;
- zdržiava sa na území SR, je štipendistom v rámci programu vlády SR, programu realizovaného na základe medzinárodnej zmluvy, programu EÚ, alebo štipendijného programu Ministerstva školstva SR, a ak jej bolo štipendium priznané na dobu dlhšiu ako jeden mesiac.
Tieto osoby sú povinne verejne zdravotne poistené zo zákona „automaticky“, avšak musia si v jednej z troch zdravotných poisťovní (Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union, Dôvera) podať prihlášku.
Na našej web stránke okrem iného nájdete tieto informácie:
Štipendiá SR
Informácie o vládnych štipendiách nájdete na stránke Vládne štipendiá SR pre zahraničných študentov, prihláška, požadované dokumenty.
Zistiť si či máte nárok na podanie štipendia môžete TU.
Národný štipendijný program ponúka štipendiá pre študentov študujúcich na slovenských školách a študentom zo zahraničia na pobyty na Slovensku. Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený na podporu mobilít študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl, ako aj pre postdoktorandov a na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách.
Informácie o tom, kto je oprávneným uchádzačom, nájdete TU.
Ďalší typ štipendia je pre talentovaných študentov zo slovenských stredných škôl, ktorí chcú študovať na Slovensku alebo pre talentovaných študentov zo zahraničia, ktorí chcú študovať na Slovensku
Informácie o tomto type štipendia nájdete TU a TU.
Informácie k štúdiu na vysokej škole na Slovensku nájdete aj v našej infokarte TU.
Informácie o prechodnom pobyte za účelom štúdia nájdete TU a ďalšie užitočné informácie pre študentov s prechodným pobytom na Slovensku nájdete TU.