MIGRAČNÉ INFORMAČNÉ CENTRUM IOM

Bezplatné poradenstvo a služby pre občanov krajín mimo EÚ

Poradenstvo v oblasti hľadania zamestnania

Ponúkame bezplatné poradenstvo v nasledujúcich oblastiach:

  • Poradenstvo a podpora pri orientácii na trhu práce, asistencia pri hľadaní práce 
  • Pomoc pri úprave životopisu a motivačného listu
  • Príprava na pracovný pohovor
  • Orientácia pri uznávaní diplomov a vzdelania 
  • Poradenstvo pri uzatváraní pracovnej zmluvy, práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa 
  • Poradenstvo pri strate zamestnania (práva a povinnosti zamestnanca, zmena pobytu)

Poskytujeme podporu pri ďalšom vzdelávaní a rekvalifikácii: 

Hľadanie zamestnania na Slovensku

Nižšie nájdete praktické informácie, tipy a odkazy na webstránky súvisiace s hľadaním práce na Slovensku.

Ak ste cudzinec pochádzajúci z krajiny mimo EÚ a hľadáte zamestnanie, prípadne rozmýšľate nad jeho zmenou, poskytneme Vám potrebné informácie a pomôžeme s prípravou životopisu alebo motivačného listu. Pre viac informácií o našich službách v tejto oblasti kliknite sem.

Jedným z prvých krokov pri hľadaní zamestnania je vytvorenie alebo aktualizácia Vášho životopisu (CV). Odporúčame ho napísať v slovenčine a v cudzom jazyku, ktorým hovoríte. Ak ešte životopis nemáte alebo by ste chceli zmeniť jeho formát, môžete použiť jeden z bezplatných online nástrojov na tvorbu CV, ako napríklad: Europass alebo Profesia.sk. Pri písaní životopisu si môžete prečítať tipy a odporúčania v slovenčine (Profesia, Grafton) alebo angličtine (ako napr. Monster, Zety, Resume Now, ResumeLab, LiveCareer).

Odporúčame Vám vytvoriť alebo aktualizovať Váš LinkedIN profil. Tu je k tomu niekoľko tipov. Tu nájdete tipy týkajúce sa fotografie na LinkedIN a jej úpravy.

Najpoužívanejším portálom na hľadanie zamestnania na Slovensku je Profesia.sk. Publikované pracovné ponuky môžete filtrovať podľa miesta, jazyka, pracovnej oblasti, pozície, kľúčových slov a ďalších kritérií. Môžete si nastaviť zasielanie ponúk na e-mail na základe vašich preferencií. Portál ponúka vlastné Fórum práce, ktoré je k dispozícii pre registrovaných používateľov. Členstvo je bezplatné.            

Ďalším často používaným kariérnym portálom je Internetový sprievodca trhom práce: ISTP. Medzi ďalšie kariérne portály patria napríklad Kariera.sk, Praca.sme.sk, Index Nosluš alebo Welcome to the Jungle. Na týchto portáloch neexistuje osobitný zoznam pracovných miest pre cudzincov. Tip: pracovné ponuky môžete filtrovať podľa cudzieho jazyka, ktorým hovoríte. Aktuálne pracovné ponuky nájdete aj v ponuke personálnych agentúr.

Zoznam dokladov potrebných na získanie prechodného pobytu na účel zamestnania nájdete na webstránke MIC, rovnako ako článok o povolení na zamestnanie.

Online nástroj „Work Permit Check“ Vám na základe poskytnutých údajov poradí ako postupovať, ak sa chcete na Slovensku zamestnať, zmeniť zamestnávateľa, alebo požiadať o pobyt. Ak si chcete overiť, či potrebujete vízum na návštevu, štúdium alebo prácu na Slovensku, môžete využiť nástroj „Visa Check“ (v angličtine).

Širokú ponuku online školení (väčšinou v angličtine) nájdete napríklad tu: Coursera, EdX alebo Udemy.


 

Kontaktujte nás

0850 211 478                               PON, UT, ŠTV: od 9,00 do 12,00 a od 13,00 do 17,00
STREDA: od 13,00 do 17,00    PIATOK: od 9:00 do 12:00

Email:

Skype: micconsultant                   (voice calls only)
  Telegram/Signal:
      +421 908 767 853                    (voice calls only)

Bratislava
Tel: +421 2 5263 0023
Grösslingová 35
811 09 Bratislava

Košice
Tel: +421 55 625 8662
Poštová 1
040 01 Košice

Otváracie hodiny

DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE
Migračné informačné centrum IOM až do odvolania poskytuje svoje služby výlučne telefonicky a emailom. Osobné konzultácie sú poskytované len klientom, ktorí majú vopred dohodnuté konzultácie v OP režime (očkovaní, po prekonani COVID). 

ďalšie služby